VI. Endokanabinoidný systém – čo to je a prečo ste o ňom nikdy nepočuli

V našom procese dochádza k mnohým procesom, ktoré nám pomáhajú cítiť sa zdravo a viesť naplnený život. Sú regulované rôznymi systémami, väčšina ktorých je hlboko preskúmaná a predmetom diskusií. Aj keď jeden z nich, ten, ktorý udržiava náš organizmus v rovnováhe, sme začali skúmať až v poslednom desaťročí 20. storočia.

Hovoríme o endokanabinoidnom systéme (ECS), ktorý v každom z nás vykonáva dôležité funkcie. Hlavný výskum ECS ukázal jeho pravdepodobné spojenie s rôznymi funkciami imunitnej údržby, regulácie apetítu a pamäti. Avšak najskúmanejšia oblasť je silný vplyv endokanabinoidného systému na nervový systém.

Ako funguje endokanabinoidný systém?

Ľudský endokanabinoidný systém je zložený z receptorov (CB1 a CB2) a neurotransmiterov (napr. anandamid). Je ľahšie si predstaviť receptor ako kľúčovú dierku, ktorá sa otvára pomocou transmiteru, ktorý umožňuje vykonávanie jej funkcie.

Anandamid je prírodzený kanabinoid ľudského tela, ktorý je extrahovaný pri externej (cvičenie) alebo internej (stres, bolesť) stimulácii. Má regulačnú funkciu, spúšťa reakcie organizmu na stimuly redukovaním stresu alebo bolesti a udržiava rovnováhu tela. Anandamid je vypúšťaný v malých množstvách a v organizme je rýchlo rozložený.

Prečo ste nikdy nepočuli o endokanabinoidnom systéme a jeho interakcii s THC/CBD.

Jedným z dôvodov, prečo nie je endokanabinoidný systém zaraďovaný do populárnej vedy je pokrivený pohľad na samotnú rastlinu cannabis. Je spájaná najmä s THC látkou, zatiaľ čo o zvyšku obsiahnutých kanabinoidov sa nerozpráva.

ECS bol nájdený pri skúmaní THC interakcie s ľudským telom. Záver bol, že THC molekula sa dokáže napojiť na CB1 a CB2 receptory, preto sa podobá na prírodné anandamidy. Aj keď sa THC podobá na prírodné neurotransmitery, je dostatočne štrukturálne odlišná na to, aby spôsobovala nepríjemný omamný účinok.

Na druhú stranu ostatné kanabinoidy (CBD, CBDA, CBC atď.), ktoré sa nachádzajú v rastline cannabis nás ovplyvňujú inak. Kvôli inej chemickej štruktúre sa nevie úplne spojiť s receptorom, ale stále pomáha telu absorbovať prírodné kanabinoidy lepšie a zabraňovať príliš skorému rozkladu.

V procese udržiavania rovnováhy organizmu CBD, spolu s inými materiálmi, pracuje ako strojček, ktorý umožňuje vyslyšanie prírodného vodiča a udržanie celej orchestry v pokoji.

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené